Preskočiť na hlavný obsah
noneDieťatko a pes

Vaše zvieratá a vaše deti – ako udržať veci čisté

Ako chrániť svoj domov pred možnými rizikami pri výchove dieťaťa a domáceho maznáčika

Čerství rodičia (alebo budúci rodičia) by mali vytvoriť prostredie, v ktorom budú ich deti prosperovať. V tomto prostredí bývajú aj domáci miláčikovia – a je treba mať na pamäti zopár vecí, keď sa staráte o svoje bábätko a o svojho miláčika.

Nie všetky domáce zvieratá pobývajú vo vnútroných priestoroch. Mačky a psy sú radi vonku - je to miesto, kde sa hrajú, prežúvajú a vybíjajú energiu. Je to ich prirodzenosť, a preto by sa vašou prioritou mal stať boj proti možným mikróbom, ktorých môžu mačky a psy priniesť do interiéru.

Môžu sa mikróby šíriť z domácich miláčikov?

Niektoré mikróby, ktoré prenášajú domáce zvieratá (vrátane salmonely a stafylokoka), sa môžu rozšíriť aj na človeka. V záujme ochrany vášho domáceho miláčika by ste mali zabezpečiť, aby bol zaočkovaný, pravidelne ošetrovaný proti blchám a kliešťom a aby chodili k veterinárovi, keď vykazuje príznaky zhoršeného zdravia. Ochrana vášho domáceho miláčika je rovnako dôležitá ako ochrana vášho domova.

Tipy na dodržiavanie správnej hygieny

Udržiavanie vášho domova v čo najväčšej čistote môže byť zložité - je však zásadne dôležité chrániť domáceho miláčika aj váše bábätko pred mikróbmi. Tu je niekoľko tipov, čo sa týka jedla, hrania a celkovej hygieny.

Domáce zvieratá a jedlo

Čistenie priestoru, kde vaše zviera je, je zásadne dôležité, hlavne keď je bábätko na blízku. Domáci maznáčikovia, ktorí jedia suché jedlo, po sebe zanechávajú omrvinky, ktoré obsahujú baktérie po celej podlahe. Váš drobček sa už motá okolo domáceho miláčika a tým vzniká potenciálne riskantná situácia. Šírenie mikróbov v tejto rizikovej oblasti zastavíte pomocou antibakteriálneho viacúčelového spreja Dettol Power&Fresh*.

Domáce zvieratá a hranie

Ak majú vaši miláčikovia hračky na žuvanie alebo hračky, ktoré sa dostanú dovnútra z celodenného hrania vonku, vaše dieťa by sa mohlo s nimi chcieť hrať. Toto je ďalšia potenciálne nebezpečná situácia, s ktorou môžete bojovať zaistením bezpečnosti vášho dieťaťa. Na hračky z tvrdého plastu alebo gumy môžete použiť antibakteriálne viacúčelové čistiace obrúsky Dettol Power&Fresh*. Hračky utrite, dôkladne opláchnite a vysušte, až potom s nimi nechajte domáceho maznáčika sa znovu hrať.

Pokiaľ ide o látkové hračky, perte ich ručne alebo v práčke pomocou dezinfekčného prostriedku na bielizeň.

none

Domáce zvieratá a hygiena

  • Umyte si ruky po hladkaní alebo hraní sa s domácimi zvieratami a pri príprave alebo podávaní jedla. Povzbudzujte svoje deti, aby robili to isté, najmä pred jedlom, keď boli v kontakte s domácimi zvieratami
  • Pazúriky svojho miláčika udržujte zastrihnuté. Znižuje sa tak riziko poškriabania. Psie labky a pazúriky mačiek môžu zachytávať nečistoty a nechtiac ich prenášať na vás alebo vaše deti.
  • Dajte svojim miláčikom vlastné misky na kŕmenie a uskladnite ich a vyčistite ich oddelene od vašich riadov
  • Pravidelne čistite a dezinfikujte misku na kŕmenie vášho domáceho maznáčika a misku dôkladne opláchnite čistou horúcou vodou. Nezabudnite ich vysušiť!
  • Vytvorte pre svojho miláčika „zakázané” oblasti. Dobrým východzím bodom je kuchynská linka, alebo akýkoľvek iný povrch, kde sa potraviny pripravujú, servírujú a konzumujú, aby ste minimalizovali riziko šírenia mikróbov.
  • Ak vy alebo vaše deti zdieľajú posteľ s domácim miláčikom, použite dezinfekčný prostriedok na bielizeň, aby ste znížili riziko infekcie.

Ďalšie tipy na to, aké produkty máme k dispozícii, aby ste boli doma chránení pred potenciálnymi rizikami pri výchove dieťaťa a domáceho miláčika, nájdete tu.

* Používajte biocídy bezpečným spôsobom. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o výrobku.

NAŠE ZNALOSTI