Preskočiť na hlavný obsah
noneDieťa s hračkou

Návod k umývaniu detských rúk zábavnou formou

Správna hygiena je základom dobrého zdravia. Ako ju môžeme spraviť pre deti zábavnou a vytvoriť si tento zdravý zvyk?

Ruky sú jedným z najväčších prenášačov mikróbov, najmä malé ruky, ktoré sú zaneprázdnené hraním a skúmaním. Dôkladné umývanie rúk teplou vodou a mydlom je jedným z najlepších spôsobov, ako chrániť vás a vašu rodinu pred chorobami. Preto je dôležité, aby sa umývanie rúk stalo pre deti zábavou, inak si tento návyk nevytvoria. Máme rpe vás malý návod, ako naučiť deti správne si umývať ruky, tak aby ich to bavilo a nezanedbávali ho.

Urobte si harmonogram

Umývanie rúk nie je žiadna veda, je na to treba pamätať a používať teplú vodu s mydlom. Nižšie sme spísali pár bodov, kedy je obzvlášť dôležité umývať si ruky:

 • Pred raňajkami
 • Pred obedom
 • Pred večerou
 • Po použití toalety
 • Po hraní vonku
 • Po škole
 • Po kontakte so zvieratami

Je to na začiatok dobtá motivácia, keď si dieťa po umytí rúk môže „odškrtnúť“, že si ruky umylo.

Zaspievajte si

Je dôležité sa uistiť, že si vaše deti umývajú ruky odporučených 20 sekúnd s mydlom a vodou, aby sa zabránilo šíreniu mikróbov. Dobrý spôsob, ako si vytvoriť návyk, je naučiť ich umývať si ruky na melódiu ich obľúbenej piesne. Keď dospievajú, budú vedieť, že si umývali ruky dostatočne dlho. Skvelé na tejto metóde je, že ju vaše deti môžu používať kdekoľvek – v škole, na návšteve u kamaráta alebo na akejkoľvek verejnej toalete. Môžete si dokonca vytvoriť plagát s ich obľúbenou piesňou, ako je "Von to dám" (po anglicky „Let it go“) z rozprávky Ľadové kráľovstvo, ktorý im ukáže, ako si správne umývať ruky.

Deťom prístupné

Ďalší spôsob ako spraviť z umývania rúk zábavu je vytvoriť pre dieťa podmienky a poskytnúť mu všetky potrebné pomôcky na to, aby si mohlo umývať ruky samo. Čím ľahšie je pre vaše deti, aby si umyli ruky, tým menej to bude vyzerať ako povinnosť. Dieťa by malo mať v kúpeľni pripravenú stoličku alebo stupienok aby ľahko dočiahlo na umývadlo a mydlo, ktoré rado používa – napríklad túto pumpičku Dettol. Nechajte svoje dieťa aby si samo vybralo hygienické potreby, ktoré chce používať, ako napríklad svoj vlastný uterák na osušenie rúk, aby sa mohlo pýšiť tým, že umývanie rúk zvláda úplne samo. Postupom času môžete tiež vyskúšať rôzne mydlá: tekuté, automatické bezdotykové dávkovače mydla, poprípade rôzne vône. Vďaka rôznym možnostiam udržíte tento návyk zaujímavý.

none

Zahrajte si hru

Deti sa radi hrajú a sú veľmi súťaživé. Preto môžete navrhnúť hru – „Kto bude mať najčistejšie ruky?“, túto hru môžu hrať aj deti v škole či škôlke medzi sebou. Určite povzbudzujte deti, aby si ruky umývali dôkladne s mydlom a pod teplou vodou. Skvelým pomocníkom je Dettol bezdotykový dávkovač mydla, s ktorým deti bude umývanie rúk baviť.

Buďte kreatívny

Udělejte výuku správné techniky mytí rukou trochu zábavnější formou. Nebojte se použít nějaký plakát do koupelny, ideálně nad umyvadlo, jak si mýt ruce. Tak jej děti dobře uvidí a jako vizuál si taktéž postup mytí lépe zapamatují, než když jim to pouze jednou ukážete vy sami. Případně si můžete takovýto plakát vytvořit sami, stačí, když bude obsahovat tyto následující body:

 1. Myjte si ruce pod teplou a tekoucí vodou.
 2. Aplikujte dostatečné množství Dettol mýdla na ruce.
 3. Důkladně si namydlete ruce a dlaně na všech místech po dobu 20 vteřin zapomínejte na vrchní stranu dlaní a ani na prostor pod nehty.
 4. Poté si ruce pořádně opláchněte pod teplým proudem vody.
 5. Pro osušení použijte čistý ručník anebo vysoušeč rukou.
 6. Pro vypnutí vody nešahejte na kohoutek čistýma rukama, ale použijte například loket ruky.

Pro další lehce zapamatovatelnou formu výuky můžete dítěti ukázat i videa na internetu se správnou technikou. Doporučuje se také zpěv jejich oblíbené písně, jak již bylo zmíněno dříve.

Urobte z výuky správnej techniky umývania rúk zábavu. Vytvorte si s vaším dieťaťom vlastný domáci plagát so správnym postupom umývania rúk a umiestnite ho v kúpeľni. Náčrt toho, ako si umývať ruky krok za krokom, je skvelý spôsob ako doma pripomínať dôležitosť správneho umývania rúk. Odporúčame nasledujúcu techniku umývania rúk, aby ste sa uistili, že ruky vašej ratolesti sú naozaj čisté:

 1. Umývajte si ruky pod teplou tečúcou vodou.
 2. Aplikujte dostatočné množstvo Dettol mydla na ruky.
 3. Dôkladne si mydlite ruky a dlane po dobu 20 sekúnd a nezabúdajte na vrchnú stranu dlaní a na priestor pod nechtami.
 4. Potom si ruky poriadne opláchnite pod teplým prúdom vody.
 5. Na osušenie rúk použite čistý uterák alebo papierové utierky
 6. Vodovodný kohútik nezatvárajte čistými rukami, ale použite napríklad lakeť.

Odporúčame tiež spev ich obľúbenej piesne, ako už bolo zmienené vyššie.

Rutina a opakovánie

Naša posledná rada je tzv. Rutina a ísť deťom príkladom. Ak budete dôkladné umývanie rúk sami praktikovať, deti si ho zautomatizujú tiež. Keď prídete domov z vonku (nech už ste boli kdekoľvek), mali by ste ísť po vyzutí topánok a zavesení kabáta rovno do kúpeľne a umyť si ruky. Vďaka Dettol tekutým mydlám budete mať ruky čísté a budete tak chrániť seba a ďalších členov vašej rodiny pred chrípkou a vírusmi. Keď budete vy a vaša rodina vonku, využite produkty, ktoré vás ochránia na cestách, napríklad Dettol antibakterálny gél na ruky*.

Ak chcete viac tipov na produkty, ktoré môžete použiť k ochrane vašich detí pred mikróbmi, kliknite sem

NAŠE ZNALOSTI