334 HEALTHY FEEDING

Ako každý rodič vie, dobrá výživa je zásadná pre fyzický a kognitívny vývoj detí. Zdravé kŕmenie pre bábätká a batoľatá je viac než jedlo, ktoré láskyplne poskytnete, pričom zopár základných tipov pre hygienu vám môže pomôcť zaručiť, že vaše dieťa dostane čo najviac zo zdravej výživy, ktorú mu poskytujete.

Imunitný systém vášho bábätka sa ešte len vyvíja a je veľmi náchylné ku mikroorganizmom, ku ktorým si staršie deti už vybudovali prirodzenú odolnosť.

Ak chcete zachovať dobu kŕmenia zdravú, máme niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu a hoci nemôžeme sľúbiť, že bude  kŕmenie s vašim dieťaťom jednoduchšie, môžeme ju spraviť zdravšie!

  1. Umývajte deťom ruky, je to skvelý spôsob pre vytvorenie návyku.Pritom by sme si všetci mali umývať ruky pred jedlom, aby nedošlo k bolestiam bruška a chorobám
  2. Ak je vaše dieťa kŕmené fľašou, potom je naozaj dôležité zabezpečiť, že sterilizujete fľaše a všeobecne platí, že to musíte urobiť, kým nemajú asi 12 mesiacov. Fľaše musia byť čisté a bez mastnoty, potom ich môžete sterilizovať pomocou sterilizáčného roztoku alebo použiť sterilizátor, ak ho máte. Ak používate dojčenské mlieko, je veľmi dôležité, aby voda, ktorú používate do fľaše bola úplne bezpečná, bez nečistôt a dôkladne prevarená, aby bola zbavená všetkých baktérií.
  3. Akonáhle vaše dieťa prejde na pevnú stravu, je naozaj dôležité, aby ste zaistili, že jedlo, ktoré mu poskytujete, bolo dôkladne uvarené a pripravené v hygienickom prostredí.

 

Tri tipy, ako zlepšiť hygienu potravín:

  • Uistite sa, že ste si umyli ruky pred prípravou akéhokoľvek jedla, aby nedošlo k nechcenej kontamácii potravín prípadnými baktériami, ktoré by ste mohli mať na rukách.
  • Uistite sa, že povrchy, na ktorých pripravujete jedlo sú hygienicky čisté.
  • Použite čistú utierku alebo špongiu; utierky môžu skrývať škodlivé baktérie, takže ich denne buď namočte do dezinfekčného prostriedku alebo perte na viac než 60°C, aby ste zničili baktérie. Ak vaša utierka alebo špongia nie je hygienicky čistá, mohli by ste preniesť tisíce baktérií na povrchy, kde pripravujete jedlo!

Vysoká stolička je kľúčový hygienický bod, keď sú deti malé. Ako každý rodič malého dieťaťa viete, že počas kŕmenia sa jedlo dostane všade a udržiavanie vysokej stoličky hygienicky čistej je dôležité, aby ste zaistili zdravé kŕmenie vášho dieťaťa. Uistite sa, že ju po každom použití očistíte a odstránite všetky stopy po jedle.