336HEALTHY START TO DAYCARE

Jedna vec, ktorú si všimnete, keď vaše dieťa začne chodiť alebo keď ide späť do školy, škôlky alebo jaslí, je, že sa zdá že chorľavejú - stále.

Ale nebojte sa. Návrat do školy je vzrušujúca doba pre vaše dieťa, keďže sa učia nové veci a chcú držať krok s priateľmi. Nevýhodou je, že choroboboplodné mikróby a baktérie sa môžu šíriť veľmi ľahko v takomto prostredí - takže vaše dieťa môže pravdepodobne nachytať mikrorganizmy a infekcie, kým sa ich imunitný systém učí im brániť.

Akonáhle je vaše dieťa očkované proti konkrétnej chorobe, ich telo bude proti nej bojovať efektívnejšie, ak dostanú infekciu. Porozprávajte sa so svojím lekárom, aby vaše dieťa dostalo všetky odporúčané očkovania.Očkovanie (alebo imunizácia) zabraňuje, aby vaše dieťa chytilo niektoré z najzávažnejších infekčných ochorení.

Umývanie rúk

Keď vaše dieťa začne školu, škôlku alebo jasle po prvýkrát, pozrite sa okolo seba spoločne a ukážte vášmu dieťaťu, kde si môže umyť ruky.Znie to ako samozrejmosť, ale umývanie rúk mydlom a vodou je jedným z najlepších spôsobov, ako zabrániť šíreniu mikróbov a baktérií. Naučte vaše dieťa, aby si umývalo ruky:

 • Pred jedlom
 • Po toalete
 • Po hraní s domácim zvieratkom alebo zvieraťom
 • Po kašľaní, kýchaní alebo smrkaní
 • Po dotyku niečoho špinavého (napr. požuté ceruzky, použité vreckovky atď.)
 • Ak vyzerajú špinavé

Používanie vreckoviek

Baktérie sa môžu šíriť vzduchom, keď kašleme alebo kýchame. Povzbudzujte svoje dieťa použiť pri kašli, kýchaní alebo nádche vreckovku, ktorú potom dajú do koša a aby si dôkladne umyli ruky s antibakteriálnym mydlom.

Ak nemajú vreckovku, povzdbuďte ich namiesto kašlania do svojich rúk kašľať alebo kýchať do svojho lakťa alebo ramena, aby zabránili šíreniu baktérií.Baktérie sa môžu šíriť vzduchom, keď kašleme alebo kýchame.

V prípade potreby ich neberte do školy

Ak je vaše dieťa príliš chorľavé na to, aby sa podieľalo na skupinových aktivitách alebo má špecifickú infekciu, ktorá si vyžaduje, aby boli vylúčené (napr. ovčie kiahne), nemali by ísť do školy. Je najlepšie ich vtedy vylúčiť. To zabráni prenosu mikróbov a baktérií na iné deti a dá to vášmu dieťaťu čas, aby sa zotavilo.
Opýtajte sa v škole, škôlke alebo jaslách vášho dieťaťa na rady ohľadom vylúčenia.

Prvá pomoc doma

Ako vaše dieťa rastie a začína spoznávať svet, určite narazí na podivné škrabance alebo odreniny. Majte doma lekárničku pre drobné rezy a odreniny, v ideálnom prípade s týmto obsahom:

 • Náplaste a sterilné obväzy
 • Latexové (alebo podobné) rukavice
 • Dettol antiseptický sprej
 • Bezpečnostné špendlíky a nožnice
 • Hypoalergénne náplaste a gázu

Ošetrite každú ranu čo najskôr.

Umyte si ruky s Dettol antibakteriálnym tekutým mydlom a vyčistite postihnutú oblasť dôkladne s Dettol 0,2% antiseptickým sprejom. Keď je rana suchá, zakryte ju sterilným obväzom alebo náplasťou a umyte si znovu ruky.

Ak vyzerá rana vášho dieťaťa vážne, nepokúšajte sa ju ošetriť sama. Vytočte 112 a spojte sa s lekárom alebo navštívte miestnu pohotovosť.Ošetrite každú ranu čo najskôr.