332 TODDLERS GUIDE TO HANDWASHING 740X400

Umývanie rúk je jednoduchý, ale účinný spôsob, ktorý vám a vášmu dieťaťu pomôže ostať zdravými. Osvojenie si zdravých návykov, ako si umývať ruky v detstve je kľúčom k prevencii šírenia škodlivých mikróbov, ktoré sa šíria a spôsobujú choroby, nielen pre vaše dieťa ale aj pre vašu širšiu rodinu, aby zostali zdraví.

Tie vzácne ručičky sa na dennom poriadku dostávajú k najrôznejším mikróbom. Skúmajú a spoznávajú svet, ale z mikróbov, ktoré nachytajú, by mohlo vaše dieťa alebo ostatní členovia vašej rodiny ochorieť. Našťastie môže pravidelné umývanie rúk odstrániť tieto mikróby, čo znamená, že nemusia obmedzovať ich zábavu a pomáhate udržať ich zdravými.

Keď učíte deti, najmä malé, o umývaní rúk, je naozaj dôležité, aby to bolo zábavné a je treba ich odmeniť, keď to robia správne.

Každý rád vie, že spravil dobre a deti nie sú výnimkou. Veľa ich chválte a povzbudzujte ich, aj keď sa to môže zo začiatku zdať divné. Je to skvelý spôsob, ako im pomôcť opakovať tento jednoduchý, ale mocný návyk, aby ostali zdravé. Zvážte použitie obrázkov so samolepkami, aby ste sledovali, kedy si umyjú ruky správne. Akonáhle budete mať zopár odmenových samolepiek, môžete im dokonca dať špeciálnu odmenu, ktorá im pomôže v tom pokračovať.

Tie maličké očičká sú ostré a zachytia, keď si neumyjete ruky, tak im buďte dobrým príkladom. Vždy si umyte ruky, keď je treba. Ak ste v tom čase spolu, povedzte im prečo a ukážte im čo robíte ... Viete ako často opakujú veci, ktoré hovoríte a robíte, tak im pomôžte sledovať váš príklad správneho umývania rúk.

Môžete sa cítiť trochu rozpačitá na začiatku, ale je naozaj dôležité vytvoriť zdravý návyk umývania rúk čo najskôr, aby nielen vaše dieťa, ale aj celá vaša rodina bola zdravá.Môžete sa cítiť trochu rozpačitá na začiatku, ale je naozaj dôležité vytvoriť zdravý návyk umývania rúk čo najskôr, aby nielen vaše dieťa, ale aj celá vaša rodina bola zdravá.

Umývanie rúk je viac než len rýchle podrhnutie mydlom. Ak chcete mať vaše ruky zdravé a bez mikróbov spôsobujúcich choroby, tak toto je váš sprievodca  k zdravým rukám batoľaťa.

Keď si vaše batoľa potrebuje umyť ruky

Tri kľúčové body, kedy si správne umývať ruky:

 • Pred konzumáciou akéhokoľvek jedla
 • Po každej návšteve toalety alebo po použití nočníka.
 • Pred prípravou akéhokoľvek jedla

Aj keď vaše dieťa nie je ašpirant na kuchára, ak ste v kuchyni spolu a budete pripravovať jedlo, ukážte im, že si umývate ruky.

Pokiaľ  prídu do styku s mikróbami, najmä ak sa dotýkali rezmi alebo odreninami, alebo ak sa hrali vonku, je vždy dobré, aby si osvojili umývanie rúk. Pretože, ako dobre viete, tie malé prstíky majú vo zvyku  dostať sa do všetkého, do čoho by sa nemali!

Umývanie rúk, 9 krokov k zdravým rukám

Vedeli ste, že pre dôkladné umývanie rúk, musíte trieť o seba ruky s mydlom a čistou tečúcou vodou po dobu najmenej 20 sekúnd, aby ste ich poriadne vyčistili? Naučte vaše dieťa, aby to urobili to správne a dosť dlho. Urobte z toho zábavu, zaspievať si napríklad pesničku k narodeninám dvakrát je približne správny časový úsek, aby ste urobili dôkladnú prácu, môžete si dokonca spievať nahlas spoločne! Ukazujte pohyby s rukami, ktoré budú po vás opakovať. Môžete dokonca svoje dieťa poprosiť, aby vám ukázalo ako si umyť ruky. Možno bude potrebná menšia pripomienka, ale je úžasné, ako rýchlo vám budú pripomínať, aby ste si umyli ruky!

Veselé umývanie rúk

 1. Namokrite si ruky s čistou teplou tečúcou vodou
 2. Použite malé množstvo mydla
 3. Mädlite svoje dlane o seba (mimo vody)
 4. Mädlite vaše prsty a palce a medzi nimi
 5. Mädlite svoje nechty na dlaniach
 6. Mädlite zadnú časť každej ruky
 7. Opláchnite čistou tečúcou vodou
 8. Osušte s čistým uterákom alebo papierovou utierkou
 9. Pochváľte svoje dieťa, že to spravilo správne. Spomeňte si na porekadlo "odemenený úkon je opakovaný úkon".

Aj keď niekedy to nemusí byť všetko hračka a vaše najlepšie úsilie nemusí úplne ísť podľa plánu, nezabudnite, že učíte vaše dieťa zásadnú životnú zručnosť, ktorá  pomôže udržať ho zdravé po zvyšok ich života.

Smutné je, že každý rok tisíce ľudí, väčšinou deti a iné ohrozené skupiny najmä v rozvojových krajinách, umierajú na choroby, ktorým by sa mohlo ľahko zabrániť jednoducho umývaním rúk, tak naučte vaše deti zdravé návyky, mohlo by to urobiť väčší rozdiel, než si myslíte.