621 IMPORTANCE OF HAND WASHING TO HEALTH 740X400

Pravidelné umývanie rúk je najdôležitejšie hygienické opatrenie v boji proti šíreniu baktérií a iných mikróbov - ten druh, ktorý môže viesť k žalúdočným ťažkostiam, prechladnutiu, chrípke a iným závažným zdravotným problémom.

Ale napriek tomu to ľudia nerobia, aj keď by mali ...

Tu je šesť najčastejších výhovoriek ľudí, aby si neumývali ruky (a prečo sú nesprávne).

1 ... Nebol som nikde 

Aj keď ste boli celé dopoludnie doma, máte baktérie na vašich rukách bez toho, aby ste o tom vedeli. Vedeli ste, že baktérie môžu prežiť na tvrdých povrchoch, od niekoľkých hodín až po niekoľko mesiacov, čiže klávesnica telefónu a mikrotelefóny,  kľučky na dverách, ovládače - teda akýkoľvek povrch, ktorého sa ľudia pravidelne dotýkajú, môže byť miestom pre prenos baktérií?

2 ... Nevyzerajú špinavé

Každodenná špina a zem môže niesť všetky možné baktérie. Takže je vždy dobré  umyť si ruky, keď vyzerajú špinavé. Ale čo mikroskopické organizmy, ktoré nevidíte? 

V našom každodennom živote sme neustále v kontakte s baktériami, obzvlášť po toalete alebo príprave jedla. Preto je dôležité vedieť, kedy si umyť ruky a urobiť to správne.

3 ... Som príliš zaneprázdnený

Ste v zhone? Ak sa nezastavíte na umytie rúk, a to najmä po toalete, môže vás to stáť oveľa viac. Vo Veľkej Británii stojí každý rok neprítomnosť  z dôvodu choroby zamestnávateľa 495 libier za každého zamestnaného pracovníka.

Napríklad norovírus, spôsobuje v priemere štyri zmeškané dni v práci. Je to jedna z najčastejších príčin ochorenia a hnačky a šíri sa hlavne prostredníctvom kontaktu s nakazenou osobou. Ako keď si trasiete ruky.

4... Zabudol som

S toľkým čo sa deje, je ľahké zabudnúť na umývanie rúk. Snažte sa teda z toho spraviť rutinu, aby sa z toho stal návyk. Nechajte si poznámku alebo si nakreslite niečo na ruku, kým sa to nezafixuje.

Umyte si ruky pred:

  •  Jedením alebo prípravou jedla
  • Ošetrením rany alebo podávaním lieku
  • Zdvíhaním bábätka alebo dieťaťa
  • Zmenou plienky

Umyte si ruky po:

  • Zaobchádzaním s potravinami
  • Menení plienky alebo po toalete
  • Pri kontakte s telesnými tekutinami (krv, sliny, zvratky, atď)
  • Zaobchádzaní so zvieratami a domácimi zvieratkami
  • Vyprázdnení koša
  • Tom, čo ste boli v záhrade

Umývajte si ruky vždy, keď vyzerajú špinavé, alebo keď je niekto iný v dome chorľavý

5 ... Nie som v blízkosti vody a mydla

Vonku? Je dobrý nápad nosiť so sebou Dettol antibakteriálny gél na ruky, ktorý pomôže ničiť  99,9% baktérií. Je to užitočné, ak sa chystáte, dať si niečo na jedenie alebo ak ste boli vo verejnej doprave.

6 ... Mikróby sú dobré pre imunitný systém

Je pravda, že niektoré infekcie pomáhajú stimulovať náš imunitný systém a predchádzajú ochoreniam rovnakou infekciou znova. Ale nie je to vždy tak (napr. otrava jedlom). Všeobecné vystavenie sa mikróbom nás tiež nechráni pred niektorými špecifickými infekciami.

Z miliárd mikroorganizmov, s ktorými prichádzame do styku každý deň je veľmi málo z nich vážne škodlivých. Tak podajte vášmu imunitnému systému pomocnú ruku a umývajte si ruky.