611 HOW TO WASH HANDS DEVELOPED MARKETS 740X400

Mikróby sú všade okolo nás. Ale neprepadajte panike, väčšina z nich sú úplne neškodné. Niektoré nám dokonca prospievajú, rovnako ako baktérie v našich črevách, ktoré napomáhajú pri trávení. Je dôležité chrániť naše rodiny pred mikróbmi, ktoré môžu spôsobiť bakteriálne choroby a iné infekcie.

Ako sa mikróby šíria?

Škodlivé baktérie a iné mikróby môžu byť donesené do domu alebo môžu byť na ľuďoch a domácich zvieratkách alebo v kontaminovaných potravinách a vode.

Ako sa šíria je čiastočne aj na nás. Čistenie kontaminovaných plôch bez riadnej hygieny (ako napr. utierka, ktorá sa neperie pravidelne) môže rýchlo rozšíriť tieto mikróby na iné miesta. Bez toho, aby ste o tom vedeli, môžeme nachytať mikróby na naše ruky počas dňa. Tie sa potom môžu rozšíriť na čokoľvek, čoho sa dotkneme, kým si neumyjeme ruky.

Rovnako, ako keď má človek vírusové ochorenie ako chrípku, môžu drobné kvapôčky vlhkosti z úst preniesť baktérie do vzduchu, keď kašleme, kýchame alebo dokonca len dýchame. Tie môžu kontaminovať akýkoľvek povrch, na ktorom pristanú, alebo nakaziť iných ľudí tým, že  ich vdýchnu.

To je to, čo nazývame "reťazovou infekciou" - škodlivé baktérie a iné mikróby sú náhodné odovzdané z jednej osoby na druhú a spôsobujú infekciu. Našťastie,  tento reťazec môžeme prerušiť.

Prelomenie reťazovej infekcie:

Najlepší spôsob, ako zastaviť šírenie mikróbov je prostredníctvom dobrej hygieny. Tu je zopár spôsobov, ako pomôcť:

  • Umývajte si ruky pravidelne - najmä pred jedlom, pred a po príprave jedla a po kašlaní, kýchaní alebo použití toalety alebo menení plienky.
  • Zakryte si nos a ústa vreckovkou, keď kašlete alebo kýchate. Dajte všetky použité vreckovky rovno do koša a umyte si ruky.
  • Zaobchádzajte a prípravujte jedlo bezpečne. Čistite si ruky a povrchy pravidelne, oddeľte surové potraviny od varených, jedlo dôkladne uvarte a chlaďte čerstvé a varené potraviny, aby ste spomalili množenie baktérií.
  • Očkovanie (alebo imunizácia) je skvelý spôsob, ako sa chrániť pred závažnými infekciami. Uistite sa, že vaša rodina má všetky očkovania, ktoré sú aktuálne odporúčané vaším lekárom.
  • Pravidelne čistite a dezinfikujte povrchy - najmä plochy, ktoré prichádzajú do styku s potravinami, ako sú kohútiky, kľučky dverí a klávesnice telefónov.

Čistenie alebo dezinfekcia: Aký je v tom rozdiel?

Čistenie znamená odstraňovanie nečistôt a niektorých mikróbov, zvyčajne s čistiacim prostriedkom a dôkladným opláchnutím teplou tečúcou vodou. Pre mnoho drobných predmetov (ako príbory a riad) je toto dostačujúce, aby boli bezpečné na používanie.

Dezinfekcia znamená zabíjanie väčšiny prítomných mikróbov. To je dôležité pre väčšie alebo pevné povrchy, kde dôkladné opláchnutie nie je možné (napríklad pracovné dosky, toalety, umývadlá a telefónne slúchadlá). Pravidelná dezinfekcia povrchov vášho domova, je jedným z najlepších spôsobov, ako zabrániť šíreniu škodlivých mikróbov vrátane baktérií.

Pamätajte, aj v čistom domove si škodlivé baktérie môžu nájsť cestu dnu. Prezrite si naše stránky pre ďalšie informácie o bežných ochoreniach a naše rady, ak vy alebo vaši blízki sú chorľaví.